Hlamidija trahomatis
26, JunHlamidija trahomatis je polno prenosiva bakterija koja uzrokuje infekciju urogenitalnog trakta muškaraca i žena. Pri svakom odnosu rizik prenosa sa inficirane na neinficiranu osobu je 75%. U večini slučajeva infekcija može biti latentna – pritajena jer simptomi mogu biti vrlo blagi ili ih uopšte nema. Godišnje u svetu ima oko 100 miliona novih slučajeva infekcije Hlamidijom. Hlamidija se prenosi seksulanim putem. Ukoliko se ne leči može dovesti do neplodnosti žene i muškarca. Kod žena infekcija Hlamidijom se širi iz vagine prema cerviksu i urinarnom traktu te može dovesti do upale i začepljenja jajovoda. Kod muškaraca infekcija se širi u urinarnom traktu, mokračnom cevi do prostate i dalje semenovodima prema epididimisu i testisu, dovodeći tako do upale testisa i mogućeg začepljenja semenovoda. Upala testisa uzrokovana ovom bakterijom dovodi i do opadanja broja spermatozoida šta umanjuje oplodnu moć. Ukoliko se ova bakterija ne leči infekcija i upala koju ona uzrokuje mogu dovesti do trajnih posledica te se savetuje testiranje jednom godišnje za sve seksualno aktivne osobe posebno za one koje često menjaju partnere i imaju odnose bez zaštite.
Simptomi upale ili infekcije Hlamidijom se javljaju od jedne do četiri nedelje od rizičnog odnosa.
Najčešći simptomi Hlamidije kod žena su: peckanja u toku mokrenja, pojačan vaginalni sekret, beli providan sekret, žut sekret, bol u donjem delu leđa, neobični bolovi u toku odnosa, krvarenje između dve menstruacije.
Kod muškaraca simptomi su sledeći: peckanja u toku mokrenja, beličasto sluzavi iscedak iz penisa, otečeni ili napeti i bolni testisi, neobicno bockanje na vrhu penisa.
Lečenje Hlamidije provodimo davanjem antibiotika iz skupine azitromicina ili doksiciklina. Kad se uzima terapija za Hlamidiju trebalo bi da se uzdržavate od seksulanih kontakata ili da ih obavljate isključivo sa zaštitom. Lečenje obuhvata oba partnera. Ako postoje simptomi koji ukazuju na infekciju Hlamidijom, potrebno je obavezno i dokazati Hlamidiju trahomatis putem brisa ili PCR metodom da bi se moglo provesti adekvatno lečenje. Nakon provedene terapije antibiotikom obavezno je uraditi kontrolni bris na Hlamidiju da se vidi da je ona sigurno izlečena.